Powiększ
Kontrast
wróć
03.01.2024

Sezon zima/wiosna 2024: czas start!


Kategoria

Blue Note rozpoczyna nowy rok mocnym uderzeniem. Podczas sezonu zima/wiosna 2024 w klubie zagrają m.in. Richard Bona, Antonio Sanchez, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tom Skinner, Scott Henderson, Marcin Masecki, Monika Borzym, Moses Yoofee Trio, Bartek Wąsik.  

Po udanym zakończeniu poprzedniego sezonu i gorącym przyjęciu nowej odsłony klubu, w 2024 roku obiecujemy jeszcze więcej emocji, niesamowitych koncertów i zaskakujących kolaboracji.  

W styczniu zapraszamy na koncert izraelskiego Atempo Trio, które stawia na fuzję styli i brzmień. Muzycy przełamują granice gatunków i udowadniają, że są nie tylko wirtuozami swoich instrumentów, ale również świetnymi performerami. Łączą brzmienia Morza Śródziemnego, Bałkanów i Arabii z elementami afrykańskimi, afro-karaibskimi i afro-latynoskimi. Kilka dni później w klubie wystąpi P.Unity, czyli dziesięcioosobowy warszawski zespół, który przeszczepia na polski grunt funkową mitologię Parliament-Funkadelic. Pozostając pod potężnym wpływem dorobku George’a Clintona i właśnie Parliament/Funkadelic, P.Unity łączy inspiracje neo-soulem spod znaku D’Angelo, nowym i starym rapem, soft-psychodelicznym brzmieniem Connana Mockasina czy Nicka Hakima, jednocześnie nie ukrywając jazzowego wychowania dużej części składu. Zespół przez kilkanaście lat swojej działalności współpracował z Michałem Urbaniakiem, Hadesem czy Kubą Knapem, grając po drodze w klubach i na największych festiwalach w kraju od Openera i OFFa, po Pol’and’ Rock i Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. 

Wśród już ogłoszonych nazwisk rozpoczynającego się sezonu znajdują się również laureaci nagrody Grammy. Na początku lutego dwa koncerty w Blue Note zagra Richard Bona – kameruński multiinstrumentalista, legenda basu, producent. Jego charyzmę docenili najwięksi giganci jazzu: Bobby McFerrin, Wynton Marsalis, Joe Zawinul, zespół Steps Ahead i wreszcie sam Pat Metheny, który zaoferował mu miejsce w swojej legendarnej grupie. Muzyk łączy zaraźliwe rytmy afrobeats z melodiami muzyki karaibskiej i latynoskiej stając się kluczową postacią w muzyce światowej, jazzie i afropopie. Miesiąc później w klubie wystąpi meksykański perkusista i kompozytor Antonio Sánchez. Muzyk jest najbardziej znany ze współpracy z gitarzystą jazzowym Patem Methenym oraz jako kompozytor muzyki do filmu „Birdman” z 2014 roku. Sánchez jest zdobywcą czterech nagród Grammy, trzech nagród Echo, Złotego Globu i nominacji do nagrody BAFTA. Był trzykrotnie wybrany Jazzowym Perkusistą Roku magazynu Modern Drummer. 

Pierwszy raz w Poznaniu zagra włoska pianistka jazzowa i wokalistka Francesca Tandoi, która została okrzyknięta przez krytyków wschodzącą gwiazdą jazzu i jednym z najbardziej zachwycających młodych talentów międzynarodowej sceny jazzowej. Kilka dni później zapraszamy na koncert Marcin Masecki Trio. „Boleros y más” to najnowszy projekt pianisty, na który składa się zestaw ulubionych boler meksykańskich, walców wenezuelskich, chórów brazylijskich i tang argentyńskich. Także w lutym w Blue Note zagra inny polski pianista – Bartek Wąsik. „Daydreamer” to dwanaście oryginalnych aranżacji piosenek zespołu Radiohead na fortepian solo, które razem tworzą fresk pełen znaczeń i barw. Z miłości do piosenek tego zespołu muzyk stworzył ich zaskakujące wersje. 

Blue Jazz Orchestra, po fantastycznym debiucie w grudniu, szykuje kolejny program. Orkiestra jazzowa powstała przy Blue Note zagra ponownie już 4 lutego – tym razem koncert o miłości. „Jazz is in the Air” będzie muzyczną podróżą po jazzowych standardach i najpiękniejszych miłosnych utworach. Wybrzmią takie utwory jak „My Funny Valentine” czy „My one and only love” wykonane przez zespół w big-bandowych aranżacjach.  

W lutym w klubie będzie można usłyszeć także brytyjskiego perkusistą, producenta, kompozytora Toma Skinnera. Jest członkiem zespołu jazzowego Sons of Kemet oraz zespołu rockowego The Smile (wraz z Thomem Yorkiem i Jonnym Greenwoodem), w 2022 roku wydał pierwszy album pod swoim nazwiskiem „Voices of Bishara”. Dla fanów gitarowego grania: Scott Henderson – amerykański gitarzysta i kompozytor, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków stylistyki jazz fusion. W Blue Note wystąpi razem ze swoim trio, z którym od lat z sukcesami gra na scenach całego świata. Natomiast na początku marca zagra berlińskie Moses Yoofee Trio. To najnowszy projekt cenionego pianisty i producenta Mosesa Yoofee, który jest znany ze swojego fenomenalnego talentu w dziedzinach jazzu i produkcji. Trio tworzy wybuchowe brzmienie czerpiąc z jazzu, hip-hopu, R&B i soul. 

W połowie marca do klubu powróci legenda polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski. Mistrz zagra z kwartetem (Wojciech Niedziela, Andrzej Święs, Marcin Jahr), który reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności.  


Ostatnie wpisy

Zapisz się na nasz

Newsletter

i bądź zawsze na bieżąco z wydarzeniami!

    Dziękujemy!