Powiększ
Kontrast
wróć
  • organizator zewnętrzny
  • koncert
Wstęp wolnyWstęp wolny
Data

02.06.2024 | niedziela

Sztuka
Źle Obecna

Otwarcie
klubu
18:00
Rozpoczęcie
koncertu
19:00
Cena biletów
Typ koncertu
Stojący, Siedzący
Kategoria

Przed nami druga edycja festiwalu Sztuka Źle Obecna. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 2 czerwca o godz. 19.00 do klubu Blue Note (ul. Kościuszki 79) na koncert Jazz – muzyka wolnych ludzi. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44 lub rezerwować pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl

Festiwal Sztuka Źle Obecna – powołany do życia przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej – powstał z myślą o tym, by wydobyć z archiwów polskie niczym nieskrępowane artystyczne dziedzictwo trudnych lat powojennych. Wydarzenie poświęcone jest twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Do ich grona zaliczamy artystów, którzy zdecydowali się na emigrację jako akt protestu wobec władz komunistycznych, ale także tych próbujących mimo trudności ideologicznych tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie.

W ubiegłym roku festiwalowe koncerty odbyły się w znakomitych salach i przestrzeniach koncertowych Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Jeleniej Góry, Łodzi, Gdańska oraz Nysy. Tym razem zapraszamy do Wrocławia, Warszawy, Poznania, Słupska, Lublina i Olsztyna.

Jazz – muzyka wolnych ludzi

W powojennej rzeczywistości, w której polską kulturę podporządkowano marksistowskim ideom, zyskujący wciąż uznanie jazz stał się synonimem muzyki zgniłych wartości czy wręcz ich braku. W oczach i uszach władz ludowych jazz wiązał się z postawą nihilistyczną i snobizmem, przedstawiano go jako zjawisko zdehumanizowane, dalece abstrakcyjne, które pozbawione było zasad moralnych i muzycznych fundamentów.

Podczas koncertu doświadczymy wszelkich odcieni wolności – od krzyku buntu, przez celebracyjny taniec, aż po refleksyjny uśmiech. Repertuar głównie autorski, ale dedykowany największym jazzowym wojownikom, którzy inspirują do wyrażania siebie w każdych warunkach.

Program:

Zbigniew Namysłowski – Rozpacz
Andrzej Trzaskowski – Synopis
Krzysztof Komeda – Svantetic
Zbigniew Seifert – City of Spring
Tomasz Chyła – Stanko I
Tomasz Chyła – Stanko II
Tomasz Chyła – Don’t Rock the Boat
Tomasz Chyła – Christopher’s Dance
Tomasz Chyła, Emil Miszk, Krzysztof Hadrych, Sławek Koryzno, Konrad Żołnierek – Amerigo

Wykonawcy:

Tomasz Chyła Quintet w składzie:
Tomasz Chyła – skrzypce
Emil Miszk – trąbka
Krzysztof Hadrych – gitara
Konrad Żołnierek – kontrabas
Sławek Koryzno – perkusja


Podobne wydarzenia

Zapisz się na nasz

Newsletter

i bądź zawsze na bieżąco z wydarzeniami!

    Dziękujemy!