Powiększ
Kontrast

Blue Note Poznań Competition 14–15 września 2024

Jeśli jazz Wam w duszy gra, a co więcej, gracie w młodym jazzowym zespole, to zapraszamy do udziału w Blue Note Poznań Competition.

Zgłoś się do 10. edycji konkursu i dołącz do grona jego laureatów: Kuby Więcka, Marty Wajdzik, zespołu Horntet, Adama Zagórskiego, Dawida Kostki czy Dawida Tokłowicza.

start zgłoszeń
23 maja

Zamknięcie zgłoszeń
7 lipca

Ogłoszenie wyników
I etapu
14 lipca

II etap – finał konkursu
14–15 września

Jury

Przewodniczący jury

Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – w klasie klarnetu – oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach – w klasie saksofonu jazzowego. Jest liderem kwartetu Soundcheck oraz Kocin Kociński Trio. Prowadzi klasę saksofonu jazzowego w ZSM oraz w AM w Poznaniu. W roku 2017 uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych, a w roku 2024 otrzymał habilitację. Zdobywca wielu nagród zespołowych i indywidualnych na międzynarodowych konkursach jazzowych; trzykrotnie nominowany do Fryderyka; laureat nagrody Młody Pozytywista; nagradzany odznaczeniami państwowymi za zasługi dla polskiej kultury. Uznany muzyk sesyjny z dorobkiem około 50 płyt nagranych z artystami reprezentującymi najróżniejsze gatunki muzyczne.

Kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jeden z najbardziej kreatywnych, poszukujących i odważnych artystów współczesnej polskiej sceny jazzu. Zestaw płyt składających się na jego muzyczny portret mógłby w skrócie obejmować takie albumy: „Presence” tria Triology wraz z Bradem Terrym, „Assymetry” z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego, „Umiera piękno” Agi Zaryan, „Early Reflections” z Bennie Maupin Quartet oraz „Sacrum Profanum” z kwartetem Adama Bałdycha. Zadebiutował w roli lidera i kompozytora płytą „Masovian Mantra” wydaną przez prestiżową serię „Polish Jazz” Warner Music i nagrodzoną Fryderykiem w kategorii Album Roku Jazz. Nagrodzony również w kategorii Artysta Roku Jazz. 

Perkusista, kompozytor, pianista, absolwent UMFC w Warszawie. Współtwórca płyty „Night in Calisia” nagrodzonej Grammy 2014. Laureat wielu nagród m.in.: Stypendium im. Krzysztofa Komedy, nagrody im. Mateusza Święcickiego, przez 26 lat zwycięzca ankiety Jazz Top miesięcznika „Jazz Forum” w kategorii najlepszy perkusista. Wziął udział w nagraniu ponad 150 płyt, w tym 3 autorskich. Współpracował z takimi artystami jak: Randy Brecker, Pat Matheny, Mike Stern, Arturo Sandoval, Maria Schneider, Gregory Porter, a także ze wszystkimi osobistościami polskiej sceny jazzowej. Obecnie asystent na Wydziale Jazzu Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. 

Pianista, aranżer, muzyk sesyjny. Lider zespołu Tomaszewski Trio, jeden z najmłodszych polskich improwizatorów. Profesor AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach, doktor habilitowany, od 2019 roku dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertował i nagrywał z artystami takimi jak: Nigel Kennedy, Eric Marienthal, Dean Brown, Michael „Patches” Stewart, Anna Maria Jopek, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Urszula Dudziak. Nagrał ponad 30 albumów studyjnych jako muzyk sesyjny. Kierownik muzyczny oraz pianista zespołu Edyty Górniak. Brał udział w licznych nagraniach telewizyjnych, filmowych i radiowych w charakterze kierownika muzycznego, aranżera i pianisty. Jest założycielem pierwszej w Polsce klasy elektronicznych instrumentów klawiszowych. 


O konkursie

Blue Note Poznań Competition to znana marka na polskiej scenie jazzowej. To święto, spotkanie różnych generacji muzyków, połączenie młodości i tradycji, inspiracja oraz okazja do zauważenia zmian.

Wydarzenie odbywało się co roku w latach 2014-2022 i mimo dwuletniej przerwy wraca na scenę. Po raz 10. usłyszymy w Poznaniu najbardziej utalentowanych twórców młodej generacji. Wśród dotychczasowych laureatów BNPC są, dziś już rozpoznawani w Polsce i zagranicą, muzycy m.in.: Kuba Więcek, Adam Zagórski, Marta Wajdzik, Dawid Kostka, Dawid Tokłowicz, Horntet, Marek Konarski.

Konkurs kierowany jest do młodych zespołów jazzowych wykonujących muzykę instrumentalną/instrumentalno-wokalną, których członkowie mają nie więcej niż 30 lat. O zakwalifikowaniu do konkursu decydować będą przesłane nagrania, których selekcji dokona jury. Do udziału w finale, który odbędzie się 14–15 września w Blue Note, zaprosimy maksymalnie 6 zespołów.

BNPC to nie tylko wydarzenie dla zgłoszonych zespół, ale również dla miłośników i miłośniczek jazzu. Zapraszamy na otwarte przesłuchania konkursowe, jak i jam sessions i koncerty specjalne. Szczegóły wydarzeń towarzyszących zostaną ogłoszone wkrótce.

Młodzi uczestnicy
do 30 lat

Ilość nominowanych do finału
6 zespołów

Kolejna odsłona
10 edycja

grand prix
15 000 zł

Informacje praktyczne

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz online, który musi zawierać takie informacje:

  • informacje o członkach zespołu,
  • notka biograficzna zespołu, rider, zdjęcia zespołu,
  • linki do 2 nagrań konkursowych umieszczonych na platformie YouTube (mogą to być linki niepubliczne),
  • informacje o utworach konkursowych,
  • wydrukowane, podpisane i zeskanowane zgody RODO każdego członka zespołu (pobierz wzór zgody).

Na zwycięzców czekają nagrody:

  • Grand Prix (15 000 zł),
  • koncert podczas Jazz Around Festival 2025,
  • koncert w audycji Garaż 357 Radia357,
  • koncert w ramach cyklu klubu Blue Note Nowi Mistrzowie”,
  • vouchery na zakup sprzętu muzycznego (ufundowane przez firmę Thomann GMbH).

Ponadto, chcemy umożliwić każdemu zespołowi krótkie spotkanie z członkami jury na temat ich występu konkursowego.