Blue Note to kultowe miejsce Poznania i jedyny w mieście klub jazzowy.
Przez 25 lat odbyły się tutaj tysiące koncertów największych polskich jazzmanów i zagranicznych legend – w Blue Note zagrali m.in. Tomasz Stańko, Mike Stern, Pat Metheny, Cindy Blackman-Santana, Billy Harper, Al Foster, John Abercrombie, Jan Ptaszyn Wróblewski, Kenny Garret, Dave Holland, Scott Henderson. Klub zajmuje przestrzeń ponad 400 m² cesarskich piwnic, w których przez blisko 100 lat znajdowała się kotłownia ogrzewająca wielki gmach poznańskiego Zamku Cesarskiego.
W klubie można usłyszeć zarówno muzykę jazzową – prezentującą najnowsze trendy w granicach tego gatunku – jak i funk, soul, groove, rap, R&B, blues czy wyselekcjonowaną muzykę rozrywkową na światowym poziomie. Gośćmi Blue Note są uznani na całym świecie artyści zagraniczni oraz rodzimego rynku, ale również debiutujący muzycy. W przestrzeniach klubu młodość splata się z tradycją, klasyka harmonizuje z nowym brzmieniem, a nowatorskość miesza się z kultową twórczością.
To tu od 1999 roku odbywają się najbardziej znane w mieście imprezy w rytmach rap i R&B, czyli Czwartkowe Klasyki. Fanów jazzu i muzyki improwizowanej zapraszamy na koncerty w ramach Jazz Top w Blue Note, a miłośników tańca i funku – na nowy cykl imprez z bandem na żywo Funk Odyssey.
znaleźli się zarówno niemal wszyscy polscy jazzmani,
jak i sławy zagraniczne, m.in.:
14 lutego 1998 roku,
koncertem kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, zainaugurowana została działalność długo wyczekiwanego w Poznaniu klubu jazzowego, który swoją nazwę zaczerpnął od legendarnej amerykańskiej wytwórni i nowojorskiego klubu.
Blue Note powstał w pomieszczeniach, w których przez blisko sto lat mieściła się kotłownia Zamku Cesarskiego. Przestrzeń ta okazała się być idealną dla potrzeb dużego klubu muzycznego, choć przystosowanie jej było nie lada wyzwaniem i wymagało sporej odwagi. Blue Note wymyślił i prowadził przez 25 lat Lech Łuczak – muzyk, perkusista, odwieczny miłośnik jazzu – wraz z żoną Mirą Łuczak.
znaleźli się zarówno niemal wszyscy polscy jazzmani,
jak i sławy zagraniczne, m.in.:
Kenny Garrett, Dave Holland, Brad Mehldau, Richard Galliano, Christian McBride, Kurt Elling, Ravi Coltrane, Al Foster, Dave Liebman, John Abercrombie, Eddie Henderson, Randy Brecker, Mike Stern, Dave Douglas, Scott Henderson, John Scofield, Pat Metheny, David Murray, Joey de Francesco, Billy Harper, Ernie Watts, Jack DeJohnette, E.S.T.Trio, Yellowjackets, Jeff Ballard, Chico Freeman, James Carter, Buster Williams, Cindy Blackman Santana.
Blue Note, realizując zasadę „klubu otwartego”,
od zawsze prezentuje także wartościowych wykonawców innych kręgów muzycznych takich jak: blues, soul, flamenco, acid jazz, hip-hop, reggae, muzyka celtycka, etniczna czy kabaretowa – występowali tu m.in.: Huun Huur Tu, Septeto National, Cracow Klezmer Band, Zion Train, Joe Bonamassa, Rafael Cortes, Kroke i wielu innych.
W klubie wielokrotnie rejestrowane były nagrania dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Kilka odbywających się w klubie koncertów zostało nagranych i wydanych w formie albumów. Najważniejsze wydarzenia z udziałem wybitnych artystów świata jazzu i muzyki improwizowanej realizowane były w ramach organizowanego wspólnie z Miastem Poznań prestiżowego cyklu Jazz Top w Blue Note.
Kultowymi i unikatowymi na skalę miasta wydarzeniami były Czwartkowe Klasyki, czyli imprezy z muzyką R&B i rap, które odbywały się w Blue Note od 1999 roku. W ramach cyklu odbyło się blisko 1000 imprez, a wśród gości specjalnych pojawili się np. Peja czy donGURALesko.
Od 2009 roku odbywał się prestiżowy cykl koncertów Jazz Greats Gallery,
prezentujący gwiazdy światowego jazzu w najlepszych salach koncertowych Poznania. W jego ramach wystąpili: Branford Marsalis, Take 6, Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble i Richard Galliano.
Rozpoczęty
w 2013 roku cykl edukacyjny Nowi Mistrzowie
adresowany był do środowiska młodych jazzmanów. Umożliwiał spotkania i wymianę doświadczeń wschodzących gwiazd polskiej sceny jazzowej, nagrodzonych w znaczących konkursach, z przedstawicielami młodego poznańskiego środowiska muzycznego. Każde spotkanie składało się z trzech części: spotkania warsztatowego, koncertu zaproszonego zespołu i wspólnego jam session. Blue Note niejednokrotnie współpracował też z festiwalami Made in Chicago, Era Jazzu, Poznań Jazz Fair.
W październiku 2014 roku odbyła się pierwsza edycja Blue Note Poznań Competition,
czyli konkursu dla młodych instrumentalistów jazzowych oraz wokalistów z kręgu jazzu, bluesa, soulu, funku i piosenki autorskiej. Konkurs odbywał się nieprzerwanie do 2022 roku, a wśród jego laureatów znaleźli się m.in. Kuba Więcek, Adam Zagórski, Dawid Kostka, Kuba Banaszek, Dawid Tokłowicz.
Po blisko dwudziestu pięciu latach działalności, w 2021 roku, Blue Note zyskał nowego współwłaściciela Krzysztofa Wawrzyniaka – szefa poznańskiej agencji koncertowej Good Taste Production, związanego z klubem niemal od początku jego funkcjonowania. Lokal przeszedł gruntowny remont z jednoczesnym zachowaniem wielu ponadczasowych elementów dekoracyjnych klubu.