Powiększ
Kontrast
wróć
  • koncert
Bilety dostępneBilety dostępne
Data

21.09.2024 | sobota

Marcin
Wasilewski Trio

Otwarcie
klubu
19:00
Rozpoczęcie
koncertu
20:00
Cena biletów
179-209 zł
Kup bilet
Typ koncertu
Siedzący
Kategoria

Marcin Wasilewski Trio | 30th Anniversary Tour 2024 

W 2024 roku Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz i Sławomir Kurkiewicz świętują 30 lat współpracy artystycznej.  

„Wiele lat wspólnego grania doprowadziło do powstania zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie twórczym” – zauważył Don Heckman z „Los Angeles Times”, kiedy Marcin Wasilewski Trio zaistniało na międzynarodowej scenie jazzowej. Komunikacja między muzykami oparta na improwizacji, pogłębiała się z biegiem lat, wraz z rozwojem ich kreatywności. Ostatnia płyta tria „En attendant” jest dowodem niezwykłej wyobraźni muzyków i wyrazem tego, w jaki sposób pochodzące z wielu źródeł inspiracje mogą być opowiedziane muzycznym językiem. Przez 30 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego, Kurkiewicza i Miśkiewicza absolutnie wyjątkową. 

Muzycy grają wspólnie od 1993 roku. Zespół szybko zyskał znaczenie na polskiej scenie jazzowej, zarówno jako samodzielne trio, jak i jako trzy czwarte kwartetu Tomasza Stańki, który był również mentorem muzyków. „W całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu. Każdego dnia czuję się zaskoczony. Po prostu stają się coraz lepsi” – powiedział niegdyś entuzjastycznie Tomasz Stańko.  

Ta wypowiedź odbiła się echem w prasie, a JazzTimes stwierdził: „Marcin Wasilewski nie myśli jak inni pianiści jazzowi. Jego improwizacje, wyczucie muzycznej przestrzeni i tonalne obrazy są tak świeże, tworzą tajemniczą i enigmatyczną rzeczywistość (…) Młode trio ma odwagę, aby tworzyć muzykę cechowaną spokojem i cierpliwością. Fakt, że grali razem, odkąd byli nastolatkami jest wyczuwalny w sposobie, w jaki wzajemnie ufają swoim pomysłom jako kolektyw”.  

Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Dotychczas pięć spośród siedmiu nagranych przez nich albumów otrzymywało nagrodę Fryderyka jako Album Roku Jazz (ostatnio w 2022 roku za album „En attendant”) i najczęściej zbiera znakomite recenzje nie tylko w jazzowej prasie zagranicznej, podczas gdy Marcin Wasilewski już sześć razy odbierał statuetkę jako Artysta Roku Jazz. 

Skład:
Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja 


Podobne wydarzenia

Zapisz się na nasz

Newsletter

i bądź zawsze na bieżąco z wydarzeniami!

    Dziękujemy!