Powiększ
Kontrast
wróć
  • Blue Summer Jazz Festival
  • pokaz filmowy
Wstęp wolnyWstęp wolny
Data

18.07.2024 | czwartek

Kino
plenerowe

Otwarcie
klubu
22:00
Rozpoczęcie
koncertu
22:00
Cena biletów
Typ koncertu
Siedzący
Kategoria

Kino plenerowe: Na zawsze Melomani

Niech letnie wieczory z jazzem trwają jak najdłużej! W ramach Blue Summer Jazz Festival, we współpracy z Kinem Pałacowym, zaprosimy Was na dwa seanse kina plenerowego – jeden w lipcu, drugi w sierpniu. 

NA ZAWSZE MELOMANI
reż. Rafał Mierzejewski / Polska 2022 / 81 minut
Dziedziniec Zamkowy CK Zamek
wstęp wolny 

Film o legendarnym zespole jazzowym Melomani. Jego członkami byli: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Witold Kujawski oraz Witold „Dentox” Sobociński, Andrzej „Idon” Wojciechowski, a także Antoni Studziński i Alojzy Thomys. Z zespołem w latach 1952-1955 grał Krzysztof Trzciński, wówczas jeszcze nie posługujący się pseudonimem Komeda.  

Historię Melomanów poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: „Idona” Wojciechowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego oraz wielu innych. 

W filmie nie zabraknie także twórców filmowych – reżyserów Feliksa Falka i Janusza Majewskiego, ponieważ jazz był w czasach Melomanów nierozerwalnie związany z polskim filmem. Dlatego odwiedzamy Łódzką Szkołę Filmową, bo tam studiowali i poznali się „Duduś”, „Idon” i „Dentox”, i tam grali pierwsze wspólne koncerty. Miejsca, do których trafiamy podążając ich śladami, to Łódź, Kraków – część Melomanów pochodziła z tego miasta, Sopot – tam odbył się I Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Ustronie Morskie, Warszawa. A wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA, na ul. Moniuszki. A mogła trafić gdzie indziej. 

Seans odbywa się w ramach Blue Summer Jazz Festival, czyli letniego projektu poznańskiego klubu Blue Note. W lipcu, sierpniu, a także we wrześniu na Dziedzińcu Zamkowy CK Zamek oraz w samym klubie odbędą się koncerty jazzowych gwiazd z kraju oraz zagranicy, a także szereg wydarzeń towarzyszących. Szczegóły na www.bluenote.pl i www.eventim.pl.  

Organizator festiwalu: Blue Note, współorganizator: Centrum Kultury Zamek, patron medialny: JazzPRESS, JazzSoul. Współorganizator kina plenerowego: Kino Pałacowe. Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania. #poznanwspiera 


Podobne wydarzenia

Zapisz się na nasz

Newsletter

i bądź zawsze na bieżąco z wydarzeniami!

    Dziękujemy!