Powiększ
Kontrast
wróć
15.09.2023

Jazzowa jesień


Kategoria

Jesienią jazz brzmi najlepiej − jak zabrzmi w wyremontowanych wnętrzach klubu Blue Note? W październikowym repertuarze znajdują się zagraniczne jazzowe sławy, jak i polscy mistrzowie m.in. jeden z najbardziej wyróżniających się trębaczy w świecie jazzu Jeremy Pelt, wybitna jazzowa wokalistka Aga Zaryan, Pan od Muzyki, czyli Bartek Królik w imprezowym cyklu Funk Odyssey, a także basista znany m.in. z występów z Princem – MonoNeon.  

JAZZ TOP

W październiku do klubu powraca cykl koncertów Jazz Top. To w jego ramach przez lata odbywały się najważniejsze wydarzenia z udziałem wybitnych artystów świata jazzu i muzyki improwizowanej. Powrót cyklu 26 października zainauguruje Jeremy Pelt, jeden z najbardziej wyróżniających się trębaczy w świecie jazzu, wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu „DownBeat”. Rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band. Pelt obecnie koncertuje obecnie promując swój najnowszy album Jeremy Pelt – Soundtrack (Highnote rec. 2022). W kolejnych miesiącach w ramach cyklu Jazz Top zagrają: Mike Stern w listopadzie i Randy Brecker w grudniu.

POLISH JAZZ 

ZK Collaboration nowym albumem „Slow Food” debiutuje w legendarnej serii Polish Jazz dla Warner Music Poland. Zespół w składzie Maciej Kądziela, Adam Zagórski, Mateusz Gawęda, Jakub Mizeracki i Roman Chraniuk odchodzi od koncepcji akustycznej i łączy smaki jazzu, punk-rocka i fusion, a ideologia slow food nabiera tutaj zupełnie innego muzycznego znaczenia. Utwory to bardzo starannie dopieszczone kompozycje posiadające skrajnie ostry, alternatywny i rockowy charakter, a wyimprowizowane partie solowe są niczym spoiwo międzygatunkowe, co daje wybuchową muzyczną całość. Muzycy zagrają w klubie 13 października. Kilka dni później, 19 października, na scenie Blue Note pojawi się Dawid Tokłowicz poznański saksofonista, aranżer, kompozytor. Zaprezentuje kompozycje ze swojego debiutanckiego albumu „Own Path” cały materiał łączy oryginalne brzmienie zespołu, interakcja pomiędzy muzykami, improwizacja. Do stworzenia płyty Dawid Tokłowicz zaprosił wspaniałych muzyków międzynarodowej sceny jazzowej. 

AROUND JAZZ 

Wirtuoz gitary basowej, znany m.in. z występów z Princem zagra w Blue Note 22 października. Dywane Thomas Jr., znany również jako MonoNeon, jest amerykańskim basistą i muzykiem eksperymentalnym z Memphis w Tenessee. Zdobywca nagrody Grammy jako współtwórca albumu „King’s Disease” Nasa, został okrzyknięty przez Fleę z Red Hot Chilli Peppers najlepszym basistą na świecie. W opublikowanym w 2022 roku wydawnictwie „Put on Earth for You”, w niespotykany sposób łączy funk z soulem i psychodelią. W listopadzie 2022 roku Fender wydał kolekcję MonoNeon Collection, która zawierała model MonoNeon Jazz Bass V Signature. Mimo młodego wieku artysta ma na koncie kilkanaście albumów zarówno w kolaboracjach, jak i solowo. 

LET’S DANCE 

Zgodnie z zapowiedziami, ważną częścią repertuaru klubu stają się wydarzenia z muzyką blisko związaną z jazzem: funk, soul, groove, a nawet rap i r&b – są to też okazje, aby potańczyć do wyselekcjonowanych utworów. 12 października na parkiet Blue Note już po raz drugi w nowej odsłonie powróci Czwartkowy Klasyk, czyli kultowa impreza do muzyki rap i r&b. Za klasyczne, oldschoolowe kawałki odpowiadać będą ambasadorzy cyklu DVJ Rink oraz DJ Wu. Natomiast 21 października – druga odsłona Funk Odyssey. To cykl koncertowo-taneczny w rytmach funku, podczas którego koncert przeplata się z DJsetami. Gwiazdą październikowej edycji będzie Bartek Królik, artysta od lat obecny jest na rynku muzycznym jako uznany producent, kompozytor i basista. Jest trzykrotnym laureatem muzycznego „Fryderyka” i dwukrotnym zdobywcą Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV (w 2004 i 2005 roku). W latach 2001-2012 był członkiem zespołu Sistars, którego był współzałożycielem. Od 2002 roku gra w formacji Łąki Łan. W 2020 roku wydał debiutancki solowy album Pan od muzyki. 

JAZZOWE GŁOSY 

W Blue Note zagra także jedna z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia – Aga Zaryan. Przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. W Poznaniu 20 października zaśpiewa piosenki z projektu Polskie Evergreeny, które na pewno dostarczą wielu emocji fanom artystki i miłośniczkom dobrej polskiej muzyki rozrywkowej oraz amerykańskiego jazzu. Na zakończenie miesiąca – nietuzinkowy duet, dwoje przepięknych artystów, czyli wspólny koncert Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka. 29 i 30 października zagrają koncerty przepełnione wspaniałą muzyką i niebanalną liryką. Piosenki znane i mniej popularne. O ważnych dla nich emocjach, o przeróżnej dla każdego z nas codzienności.  


Ostatnie wpisy

Zapisz się na nasz

Newsletter

i bądź zawsze na bieżąco z wydarzeniami!

    Dziękujemy!