Powiększ
Kontrast
wróć
  • koncert
Bilety dostępneBilety dostępne
Data

29.09.2024 | niedziela

Miki
Yamanaka Trio

Otwarcie
klubu
18:00
Rozpoczęcie
koncertu
19:00
Cena biletów
109-139 zł
Kup bilet
Typ koncertu
Siedzący
Kategoria

34-letnia pianistka Miki Yamanaka, urodzona w Japonii, od 2012 roku mieszka w Nowym Jorku. W ciągu ostatniej dekady szybko zdobyła pozycję jednej z czołowych osobowości swojego pokolenia, zarówno jako pianistka, jak i artystka. Krytycy chwalą jej „lekki, ekspresyjny dotyk i solidnie skonstruowane, mainstreamowe podejście” (Mike Jurkovic, All About Jazz), podczas gdy publiczność zachwyca się nie tylko jej grą, ale także żywiołową osobowością.  

Miki stała się liderką sceny nowojorskiej dzięki swoim rezydencjom w kluczowych klubach West Village, takich jak Smalls i Mezzrow. W czasie pandemii stworzyła udany cykl cotygodniowych koncertów na żywo z domu, sprytnie zatytułowany „Miki’s Mood”, w którym wystąpili czołowi nowojorscy artyści (w tym jej mąż i częsty współpracownik, perkusista Jimmy Macbride). Cykl prezentuje jej ogromną wiedzę na temat standardów jazzowych i utworów, często skupiając się na twórczości różnych kompozytorów zarówno z Great American Songbook, jak i ikonicznych twórców jazzu. 

Jako sideman, Yamanaka współpracowała z takimi gwiazdami jazzu jak saksofonista altowy Antonio Hart, który twierdzi: „Miki zostanie uznana za jedną z najznakomitszych artystek swojego pokolenia, ponieważ już teraz jest jedną z najbardziej utalentowanych i oddanych muzyków z Japonii”. Inne znane zespoły, z którymi obecnie współpracuje, to Harish Raghavan Quintet i The Mingus Bigband. Jeden z jej najbardziej szanowanych mentorów gry na pianinie i organach (Yamanaka często występuje również na organach), Larry Goldings, powiedział kiedyś: „Gdybym tylko mógł mieć Miki Yamanaka jako akompaniatorkę!”. Jej nagrania otrzymały liczne pochwały, a ikoniczny magazyn „Downbeat Jazz” wielokrotnie przyznawał jej albumom wysokie oceny. 

Oprócz ekscytującej pracy jako liderka zespołów w Nowym Jorku i za granicą, Miki często można spotkać na koncertach, gdzie jej zaraźliwy uśmiech i towarzyska natura szybko zyskują jej nowych przyjaciół w każdej publiczności. Ma wiele hobby, w tym gotowanie, robienie na drutach, a być może najbardziej widocznie, jej zamiłowanie do noszenia bogatej kolekcji kimon na swoich występach, z dumą reprezentując swoje dziedzictwo i kulturę noc po nocy, zachwycając publiczność na całym świecie. 

Skład:
Miki Yamanaka – piano
Tyrone Allen – bass
Jimmy Macbride – drums 


Podobne wydarzenia

Zapisz się na nasz

Newsletter

i bądź zawsze na bieżąco z wydarzeniami!

    Dziękujemy!