Powiększ
Kontrast
wróć
  • koncert
Bilety dostępneBilety dostępne
Data

17.05.2024 | piątek

EABS

Otwarcie
klubu
19:00
Rozpoczęcie
koncertu
20:00
Cena biletów
79-119 zł
Kup bilet
Typ koncertu
Stojący
Kategoria

EABS ponownie w Blue Note! Tym razem z materiałem ze swojej najnowszej, szóstej już, płyty „Reflections of Purple Sun” inspirowanej albumem Tomasza Stańki „Purple Sun”. Przedsprzedaż płyty startuje 5 kwietnia. 

Po świetnie przyjętym, kolejnym w pełni autorskim albumie „In Search of a Better Tomorrow”, który został nagrany wspólnie z pakistańską formacją Jaubi, EABS wraca do korzeni. Manifestuje to nie tylko w braku gościnnych instrumentalistów, ale też ponownym zwrocie w kierunku historii polskiego jazzu. Debiutancki album EABS „Repetitions…” był poświęcony Krzysztofowi Komedzie. Tym razem zespół wziął na warsztat cały krążek „Purple Sun”, który Tomasz Stańko zarejestrował pół wieku temu. 

Co było esencją „Purple Sun”? Album Tomasza Stańki mocno stawiał na rytm, można wręcz powiedzieć, że był jego centralnym elementem. Wersja EABS jest więc studium na temat rytmu. Inaczej mówiąc – to refleksje o rytmie. Dlatego, w tytule pojawia się metafora kryjąca się w słowie „Reflections”, która odnosi się do odbicia światła – refleksu, czyli już innej energii, zamkniętej w czasie i przestrzeni, ale o pół wieku później. Utwory na płytę EABS nagrane zostały w mieszkaniu Tomasza Stańki (gdzie dziś mieści się fundacja jego imienia) w 50. rocznicę zarejestrowania oryginalnego materiału.  

Ciekawostką jest również Jakub Kurek nagrywał sesję na jednej z trąbek Tomasza Stańki. „Trąbka, na której zagrałem, jest ostatnią, jaką Tomasz Stańko wybrał do swojej kolekcji – czyli Monette XLT+. Ta trąbka była dla mnie najbardziej interesująca i inspirująca z powodu żywego i obszernego dźwięku oraz rozwiniętej technologicznie konstrukcji. (…) Tomasz Stańko miał zamiar używać tego instrumentu w swojej twórczości. Rozpoczął z nim pracę, ale nie dokonał nagrań z jego użyciem” – tłumaczy muzyk.  

Uwaga! Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży (Facebook, aukcje internetowe itp.) stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które uniemożliwią wejście na koncert. 


Podobne wydarzenia

Zapisz się na nasz

Newsletter

i bądź zawsze na bieżąco z wydarzeniami!

    Dziękujemy!